Statické působení spoje
Pruty příhradových vazníků MKD jsou vždy min. dvoudílné. Spojovacími deskami ( hmoždíky ) MKD jsou přenášeny osové síly prutů v souladu s teorií příhradových konstrukcí. Ve styčnících příhradových vazníků MKD nedochází k mimostřednému připojení prutů. Tvar spojovacího elementu ve styčníku odpovídá tvaru příhradového styčníku a každá osová síla je přenášena dvěma skupinami hřebíků, uspořádanými souměrně na obou stranách ocelové desky. Horní a dolní pás vazníku jsou zpravidla vyrobeny v celé délce z lepeného lamelového dřeva a diagonální pruty z rostlého dřeva. Spojovací desky (hmoždíky) MKD proto musí přenášet rozdílové síly pásů a posouvající síly v případě zatížených pásů.
Výpočetní model pro příhradové nosníky MKD je velmi jednoduchý, protože všechny přípoje prutů jsou centrické. Osové síly prutů se tak určí za předpokladu ideálně kloubových styčníků, ohybové momenty v pásech se určí jako pro spojitý nosník podepřený ve styčnících.
Terminologie
Pozn.: Terminologie pro spojovací desky (hmoždíky) MKD není v české odborné literatuře zatím sjednocena. V německy psané literatuře se používá názvů MKD (Multi-Krallen-Dubel), v anglicky psané literatuře název MNC (Multiple Nail Connectors = spojovací desky s vícenásobnými hřebíky).